Bratt Elementary Presents Grade 3-4 Awards

May 28, 2015

Bratt Elementary School presented the following awards Wednesday to students in the third and fourth grades:

Honor Roll A’s & B’s:

  • Rabekah Abbott
  • Luke Bridges
  • Abbie Buford
  • Kadence Clavert
  • Chloe Criswell
  • Gage Eicher
  • Scotty Elliott
  • Ja’Kayla Evans
  • David Gilley
  • Philip Gilman
  • Berklee Hall
  • Summer Harrell
  • Trent Knighten
  • Gage Lambert
  • Kennedy Long
  • Sarah Long
  • Braeden McGhee
  • Megan McGhee
  • Landon Mooney
  • Jaquez Moorer
  • Elianna Morales
  • Alexis Moya
  • Angel Schoonover
  • Carter Sigafoose
  • Jacob Spence
  • Emily Stilwell
  • David Stokes
  • Raycer Watson

Academic Achievement Award:

  • Raegan Abbott
  • Erich Amerson
  • Haydn Baker
  • Carsyn Dortch
  • Mayson Edwards
  • Zykuria Fountain
  • Caitlyn Gibson
  • Emma Gilmore
  • Ava Gurganus
  • Leah Hetrick
  • Allyson Jones
  • Alyssa Moya
  • Bentley Van Pelt
  • McKenna Simmons
  • Kole Stewart
  • Aubrey Stuckey
  • Clay Wilson

Progress Award:

  • Sophia Bailey
  • Leah Berry
  • Kyra Bryan
  • Abbie Buford
  • Macie Buford
  • Kadence Burklund
  • Chloe Criswell
  • Raleigh Gibson
  • Brooklyn Lambert
  • Anija McNeir
  • Ethan Pickern
  • Allison Rogalski
  • Vivyan Smith
  • Patience Washington

Outstanding Attendance:

  • Rabekah Abbott
  • Raegan Abbott
  • Drew Albritton
  • Elijah Amerson
  • Sara Amerson
  • Riley Blackwell
  • Anastasia Bryan
  • Dixie Carter
  • Mayson Edwards
  • Scotty Elliott
  • Tatyanna Findley
  • Philip Gilman
  • Tony Hall
  • Tatum Hasting
  • Jikeir Hudson
  • Trent Knighten
  • Gage Lambert
  • Sarah Long
  • Blake Macks
  • Jaquez Moorer
  • Alexis Moya
  • Bryson Sanders
  • Tyondray Sanders
  • Anna Spence
  • Jacob Spence
  • Emily Stilwell
  • David Stokes
  • Aubrey Stuckey
  • Raycer Watson
  • T’ahna Wesley

Perfect Attendance:

  • Adam Adams
  • Kyle Blanton
  • Alyssa Moya

Outstanding Citizenship Award:

  • Raegan Abbott
  • Luke Bridges
  • Zykuria Fountain
  • Caitlyn Gibson
  • Emma Gilmore
  • Burklee Hall
  • Leah Hetrick
  • Elianna Morales
  • Bentley Van Pelt
  • McKenna Simmons
  • Aubrey Stuckey
  • Clay Wilson

P.E.Award:

  • Erich Amerson
  • Sophia Bailey
  • Carson Dortch
  • Ji’Keir Hudson
  • Trent Knighten
  • Elianna Morales
  • Bentley Van Pelt
  • Clay Wilson
  • Leont’e Wright

Music Award:

  • J.D. Boyington
  • Chloe Criswell
  • Samuel Dettling
  • Jaquez Moorer
  • Elianna Morales
  • Dakota Peebles
  • William Plato
  • Carter Sigafoose

Art Award:

  • Sophia Bailey
  • Charles D. Gilley
  • Berklee Hall
  • Bryce Hall
  • Jakayla Jackson
  • Jessica Loftis
  • Angel Schoonover
  • Anna Spence

Sunshine Math Team Members:

  • Raegan Abbott
  • Haydn Baker
  • Carsyn Dortch
  • Mayson Edwards
  • David Gilley
  • Philip Gilman
  • Emma Gilmore
  • Ava Gurganus
  • Leah Hetrick
  • Alyssa Moya
  • Carter Sigafoose
  • McKenna Simmons
  • Anna Spence
  • Aubrey Stuckey

Battle of the Books Team Members:

  • Adam Adams
  • Erich Amerson
  • Haydn Baker
  • Zykuria Fountain
  • Jessica Loftis
  • Alyssa Moya
  • Kole Stewart
  • Aubrey Stuckey

Sons of the American Revolution:

  • Drew Albritton
  • Abbie Buford
  • Landon Chavers
  • Ryan Dove
  • Jamyla Feagin
  • Kohle Harigel
  • Houston Lowry
  • Alyssa Moya

Bratt Elementary Presents Grade K-2 Awards

May 27, 2015

Bratt Elementary School presented the following awards Tuesday for grades K-2:

Honor Roll All A’s & B’s

  • Bailey Blackwell
  • Isaiah Boatwright
  • Jaquorious Burt
  • Jakyra Carter
  • Camden Clarke
  • Zakhel Clemmons
  • Abigail Coker
  • Callie Davis
  • Payton Daw
  • Trevor Dean
  • Addy Eicher
  • Alli Flowers
  • Aliyah Fountain
  • Shelby Greenwell
  • Kailey Hawkins
  • Keeli Knighten
  • Kaitlin Lloyd
  • Max  Mason
  • Adannaya Mondaca
  • Carley Moore
  • Kai Morton
  • Brayden Smith
  • Malia Smith
  • Zakyla Smith
  • Reece Starns
  • Jeremy Thomas
  • Jasmine Zisa

Academic Achievement All A’s

  • Lauren Abbott
  • Claire Amerson
  • Desiray Bagwell
  • Karissa Boatwright
  • Jackson Bridges
  • Daylan Brown
  • Nevaeh Bush
  • Luke Chavers
  • Addison Classen
  • Colton Criswell
  • JaCee Dortch
  • Noah Faulkner
  • Jamison Gilman
  • Talise Gregson
  • Mary Catherine Hughes
  • Emily Jarvis
  • Tristan Johnson
  • Laura Laborde
  • Colby Pugh
  • Ally Richardson
  • Maggie Scott
  • Jackson Simmons
  • Maggie Stewart

Progress Award

  • Troy Ard
  • Kylie Bailey
  • Margaret Baker
  • Montgomery Baker
  • Gabby Burklund
  • Madilynne Cardwell
  • Morgan Hunter
  • Deshawn Jackson
  • Markavia Johnson
  • Jotavia Jones
  • Adrian McNeir
  • Bryson Orso
  • Sophia Rector
  • Nehemiah Sanderson
  • Treyton Schoonover
  • Maggie Stewart
  • Jeremy Thomas
  • Alona Toney
  • Haidyn Turverville
  • Halona Walker
  • Alexis White
  • Jason Wiggins

Outstanding Attendance

  • Lauren Abbott
  • Austin Allen
  • Claire Amerson
  • Bailey Blackwell
  • Jackson Bridges
  • Nevaeh Bush
  • Timya Bush
  • Christian Caraway
  • Luke Chavers
  • Talaysha Curry
  • Cate Greenwood
  • Mary Catherine Hughes
  • Emily Jarvis
  • Presley Johnson
  • Keeli Knighten
  • Emily Long
  • Kaylee Long
  • Max Mason
  • Logan Parker
  • Ally Richardson
  • Makayla Sells
  • Jeremy Thomas

Outstanding Citizenship

  • Desiray Bagwell
  • Luke Bryan
  • Amara Campbell
  • Christian Carayay
  • Luke Chavers
  • Zakhel Clemmons
  • Colton Criswell
  • Mary Catherine Hughes
  • Kaylee Long
  • Keira McDuffie
  • Ally Richardson
  • Dakota Richardson
  • Jackson Simmons
  • Avery Stuckey

P.E. Award

  • Jackson Bridges
  • Jacobi Dougall
  • Addy Eicher
  • Aliyah Fountain
  • Emily Jarvis
  • Justin Kinley
  • Kaylee Long
  • Max Mason
  • Mikayla McAnally
  • Makayla Plato
  • Ally Richardson

Music Award

  • Amara Campbell
  • Colton Criswell
  • Markavia Johnson
  • Presley Johnson
  • Laura Laborde
  • Adrian McNeir
  • Aydin Odom
  • MaKayla Plato
  • Jackson Simmons
  • Alexis White
  • Jasmine Zisa

Art Award

  • Luke Amerson
  • Bailey Blackwell
  • Isaiah Boatwright
  • Michael Butler
  • Amara Campbell
  • Addison Classen
  • Will Classen
  • Jamison Gilman
  • Lori Hall
  • Leo Kelson
  • Dakota Richardson

Northview Presents Academic Awards For Grades 9-11

May 27, 2015

Northview High School recognized academic award winners in grades 9-11 Tuesday morning.

World History HAA: Jewel Garner
World History Exemplary: Mallory Gibson

World History Honors HAA: Alyssa Borelli
World History Honors Exemplary: David Weber

U.S. History HAA: Lawrence Douglas
U.S. History Exemplary: Ladarrius Thames

U.S. History Honors HAA: Madison Weber
U.S. History Honors Exemplary: Jason Perritt

Physical Science HAA: Kayla Galvan
Physical Science Exemplary: Rebecca Hawthorne

Physical Science Honors HAA: Sarah Perritt

Biology HAA: Victoria Amerson
Biology Exemplary: Brianna Smith

Biology Honors HAA: Alyssa Borelli

Environmental Science HAA: Trevor Lassiter
Environmental Science Exemplary: Tyler Houston

Earth Science HAA: Jordan Taylor

Chemistry Honors HAA: Madison Weber

Geometry HAA: Anna Belle Barberree
Geometry Exemplary: Alyssa Bell

Geometry Honors HAA: David Weber
Geometry Honors Exemplary: Triston Long

Math for College Readiness Exemplary: Jensyn Warner

Algebra II HAA: Alyssa Borelli
Algebra II Exemplary: Lawrence Douglas

Liberal Arts Math HAA: Brianna Weaden
Liberal Arts Math Exemplary: Elizabeth Sanders

9th Grade Reading HAA: Bria Hardy
9th Grade Reading Exemplary: Krystal Whitehead

Read 180 HAA: Jarrod Davidson
Read 180 Exemplary: Triyell Abraham
10th Grade Reading HAA: Rachael Irby
10th Grade Reading Exemplary: Brittanee Thomas

11th Grade Reading HAA: Hanna Ging
11th Grade Reading Exemplary: Roman Manning
Family and Consumer Science 9th Grade HAA: Anna Belle Barberree
Family and Consumer Science 9th Grade Exemplary: Lari McCann

Family and Consumer Science 10th Grade HAA: Rachael Irby
Family and Consumer Science 10th Grade Exemplary: Jada Tucker

Family and Consumer Science 11th Grade HAA: Jordan Helmken
Family and Consumer Science 11th Grade Exemplary: Jamilia Smiley-Knight

2D Art I Exemplary: Alyssa Borelli
2D Art II Exemplary: Natalie Barrow
3D Art Exemplary: Lillie Allen

Guitar I Exemplary: Kylie Brook
Guitar I Exemplary: Dustin Radcliff

Advanced Guitar Exemplary: Austin Adams
Advanced Guitar Exemplary: Logan Hendricks

Musical Theatre I Exemplary: Brianna Smith
Musical Theatre I Exemplary: Jordan Taylor

Advanced Musical Theatre Exemplary: Madison Weber
Advanced Musical Theatre Exemplary: Amber Freeman

Freshman Band: Triston Long
Sophomore Band: David Weber
Junior Band: Abbie Johnson

English I HAA: Bailey Spann
English I Exemplary: Natasha Walker

English I Honors HAA: Triston Long
English I Honors Exemplary: Sarah Perritt

English II HAA: Rachael Irby
English II Exemplary: Mallory Gibson

English II Honors HAA: Alyssa Borelli
English II Honors Exemplary: Hadley Woodfin

English III HAA: Sarah Dutton
English III Exemplary: Elizabeth Sanders
English III Honors HAA: Haylee Weaver
English III Honors Exemplary: Courtney Weekley

Spanish I HAA: Tara Windham
Spanish I Exemplary: Elisabeth Amerson

Spanish II HAA: David Weber
Spanish II Exemplary: Jada Tucker

NJROTC Leadership Award: Cadet Hunter Witt
NJROTC Academic Award: Cadet Triston Long

Ag 9th Grade Exemplary Award: John Dixon

Ag 10th Grade Exemplary Award: Mitchell Singleton

Ag 11th Grade HAA: Courtney Weekley
Ag 11th Grade Exemplary Award: Haylee Weaver

Physical Education 9th Grade Girl HAA: Hannah Nelson
Physical Education 9th Grade Boy HAA: Dawson Brown
Physical Education 9th Grade Girl Exemplary: Myisha Syria
Physical Education 9th Grade Boy Exemplary: Austin Ging

Physical Education 10th Grade Girl HAA: Peighton Dortch
Physical Education 10th Grade Girl Exemplary: Audriene Odom

Physical Education 11th Grade Girl HAA: Lillie Allen
Physical Education 11th Grade Boy HAA: Bradley Van Pelt
Physical Education 11th Grade Girl Exemplary: Hanna Ging

Accounting I HAA: Kayla Galvan
Accounting II HAA: Ethan Bomba

Introduction to Information Technology HAA: Triston Long
Introduction to Information Technology Exemplary: Anna Belle Barberree

Algebra II HAA: Alyssa Borelli
Algebra II Exemplary: Lawrence Douglas

Liberal Arts Math HAA: Brianna Weaden
Liberal Arts Math Exemplary: Elizabeth Sanders

(Awards list continues below photo)

ATMORE ROTARY ACADEMIC ALL-STARS

9th Grade

Elisabeth Claire Amerson
Anna Belle Barberree
Logan Daniel Calloway
Kayla Nicole Galvan
Bria Ashlynn Hardy
Bailee Brianna Hinote
Triston Parker Long
Hannah Mascaro
Hannah Grace Nelson
Sarah Elizabeth Perritt
Jacob Andrew White
Tara Faith Windham

10th Grade

Alyssa Brianna Borelli
Emily Michelle Heard
Rachel Nickole Irby
Adrian Daniel King
Brandon Edward Korinchak
Mitchel l James Singleton
Brianna Morgan Smith
Jada Mona Tucker
David Conrad Weber
Hadley Marie Woodfin

11th Grade

Lillie Kathryn Allen
Lawrence CW Douglas
Sarah Elizabeth Dutton
Leah Grace Fischer
Abbie Elizabeth Johnson
Trevor Dale Levins
Moriah Renee’ McGahan
Jason Andrew Perritt
Benjamin Tate Preston
Bethany Cheyenne Reynolds
Savanna Brianne Roux
Jordan Caroline Taylor
Harmoni Faith Till
Bradley Andrew Van Pelt
Brittney Christina Ward
Haylee Alease Weaver
Madison Paige Weber
Courtney Bryce Weekley

Pictured: Northview academic award winners — juniors (top), sophomores (center), and freshmen (below). NorthEscambia.com photos, click to enlarge.

Memorial Day Services Honors The Fallen (With Photo Gallery)

May 26, 2015

Over 100 people gathered in Atmore Monday morning for a Memorial Day service to recognize those that have served and paid the ultimate sacrifice from Atmore, Walnut Hill, Bratt and surrounding areas.

Members of American Legion Post 90 and the Veterans of Foreign Wars Post 7016 took part in a solemn ceremony, reading aloud the names of each deceased service member that appear on a spire-shaped monument. A bell was tolled in honor of those that served.

For a photo gallery, click here.

Among the latest names memorialized was  LCpl Travis Nelson of Bratt, who was killed in a action in August 2011 in  Helmand Province, Afghanistan, in support of Operation Enduring Freedom. It was just two weeks after his 19th birthday and only about a month after he arrived in Afghanistan.

Pictured: A Memorial Day service Monday morning in Atmore, honoring those that served from Atmore and North Escambia. NorthEscambia.com photos, click to enlarge.


Fischer Awarded Gandy Memorial Scholarship

May 26, 2015

Clayton Thomas Fischer has been named the winner of this year’s Gandy Memorial Scholarship.

With a grade point average of 3.83 while attending Jay High School, Thomas has played varsity football, basketball and baseball. He has been a member of the Student Government Association, National Honor Society, Senior Beta, Fellowship of Christian Athletes, the FHSAA Academic State Championship Team and the Spanish Club.

In his spare time, Thomas has logged over 300 volunteer hours helping with mini-basketball camps, the Jay Pro Rodeo, Sacred Heart Children’s Hospitals, the Ronald McDonald House Service Project, and he is also very active in his youth group at Mt. Carmel Methodist Church, where he yearly serves as Bible School crew leader.

A part of the criteria for the Solon Lee Gandy Scholarship is to demonstrate the love of nature in a collegiate essay. In his essay, Thomas claims that his involvement in the Alabama Coastal Clean Up has helped foster his love of nature. The scholarship committee appreciated his quote which said, “I have spent many hours helping my grandfather and father clean up the Escambia River. Coastal Clean-Up has been very dear to my family for many years. Although what we do on the waterways is small in the big world, it matters to the wildlife that has their habitat in and around the rivers, creeks, and streams we strive to keep clean.” Thomas said that is one of the reasons he is majoring in environmental science.

The Solon Lee Gandy Memorial Scholarship was established in 2008 in memory of Solon Gandy, a 1990 Flomaton High School graduate who also attended Jay Elementary and Middle schools before transferring to Flomaton his freshmen year. The scholarship was established to help foster a love of nature and sports in a deserving senior. It is available to both Jay and Flomaton seniors who meet scholarship criteria.

Clayton Thomas Fischer is the son of Junia and Jeff Fischer, and the grandson of Elena and Jerry Fischer, and Judy and Woodrow Courtney.

Pictured: Corry Baggett, nephew of Solon Gandy, presents the 2015 Solon Lee Gandy Memorial Scholarship award to Jay High senior Clayton Thomas Fischer. Submitted photo for NorthEscambia.com, click to enlarge.

Ernest Ward Teacher Receives Surprise Visit From Soldier Son (With Video)

May 26, 2015

Ernest Ward Middle School teacher Connie Chamberlin received a lunchtime surprise, as her soldier son popped into the school cafeteria Friday. Aaron Gaff, U.S. Army CBRN (Chemical, Biological, Radiological and Nuclear) Specialist was home on leave from Ft. Bragg. He is also a former Ernest Ward student and a Tate High graduate.

The video is below (if you don’t see it, it is because your home, work or school firewall is blocking YouTube videos).

Jim Allen Elementary Recognizes Students For Six Years Of Perfect Attendance

May 26, 2015

Jim Allen Elementary School is recognizing two students for perfect attendance — for the last six years. Carris McLaughlin and Trinity Normal have not missed a day of school from kindergarten all the way through fifth grade at Jim Allen. Submitted photo for NorthEscambia.com, click to enlarge.

Northview Class Of 2015 Holds Baccalaureate Service (With Photo Gallery)

May 25, 2015

The Northview High School Class of 2014 held their Baccalaureate service Sunday afternoon at the First Baptist Church of Bratt.

“Class of 2015, turning the page into a new chapter of life, the decisions you are making right now, and those that you will make as you leave for college or move out from your home and become independent, those decisions are shaping your future, and they are setting the quality of your life for the next 50 plus years. Don’t forget your Creator in these moments,” guest speaker Rev. Glenn Weber said during the student-led program.

“Great joy comes from remembering your Creator, and pursuing Him first, and then chasing with great passion all those things He has placed in your heart,” Weber said.

The program also included scripture, prayer and music provide by the Northview Senior Class Ensemble.

Graduation for the Northview High School Class of 2015 will be at 4 p.m. Saturday, May 30 at the school.

For more photos, click here.

Pictured: The Northview High School Class of 2015 Baccalaureate service Sunday afternoon at the First Baptist Church of Bratt. NorthEscambia.com photos, click to enlarge.


Camp Fire Kids Offer Memorial Day Appreciation

May 25, 2015

The children at the Camp Fire Century Youth Learning Center in Century gathered recently for this photo to show their appreciation for Memorial Day. Courtesy photo for NorthEscambia.com, click to enlarge.

Bratt Elementary Presents Fifth Grade Awards

May 23, 2015

Bratt Elementary School presented the following fifth grade awards Friday:

Honor Roll A’s & B’s

  • Lakyn Bodiford
  • Cassie Davis
  • Tessa Flowers
  • Grayson James
  • Anna Lee
  • James Loftis
  • Reid McCall
  • Travis Nelson
  • Dallon Rackard
  • Adrianne Shanks
  • Jordan Wilson

Academic Achievement A’s

  • Anna Adams
  • John Bashore
  • Shelby Cotita
  • Zane Gurganus
  • Sarah Hetrick
  • Ethan Kilburn
  • Mia Starns

Progress Award

  • Tereasia Burt
  • Miyhanna Davidson
  • Ah’Zavion Gregory
  • Rachael Sanders
  • Jordan Stanley
  • Rebekah Stilwell
  • Kiara Wesley

Outstanding Attendance

  • John Bashore
  • Lakyn Bodiford
  • Ashton Cloud
  • Miyhanna Davidson
  • Sarius Davis
  • Jacob Daw
  • Jonathan Gibbs
  • Ah’zavion Gregory
  • Sarah Hetrick
  • Grayson James
  • Drake Jordan
  • Ethan Kilburn
  • Dallon Rackard
  • Tymiriana Wesley
  • Mekhi White

Perfect Attendance

  • Anna Adams

Outstanding Citizenship Award

  • Anna Adams
  • Tereasia Burt
  • Sarah Hetrick
  • Mia Starns
  • Kiara Wesley

Sons of American Revolution

  • Anna Adams
  • John Bashore
  • Tereasia Burt
  • Sarah Hetrick
  • Dallon Rackard
  • Mia Starns

P.E. Award

  • Tereasia Burt
  • Shelby Cotita
  • Jordan Stanley

Music Award

  • Da’Merion Findley
  • Adrianne Shanks
  • Jordan Stanley
  • Mia Starns

Art Award

  • John Bashore
  • Cassie Davis
  • A.J. Hasty
  • Angel Merchant
  • Bailey Stuckey

Battle of the Books Team Members

  • Shelby Cotita
  • Miyhanna Davidson
  • Andrew Denton
  • James Loftis
  • Kaleigh Macks

Sunshine Math Team Members

  • Anna Adams
  • John Bashore
  • Shelby Cotita
  • Cassie Davis
  • Zane Gurganus
  • Sarah Hetrick
  • Mia Starns

Spelling Bee
Anna Adams

Century Lions Club
Kiara Wesley

Cox
Jordan Wilson

Walnut Hill Ruritan
John Bashore

Shining Star
Anna Adams

Student of the Year
Sarius Davis

Next Page »