Northview Presents Academic Awards For Grades 9-11

May 27, 2015

Northview High School recognized academic award winners in grades 9-11 Tuesday morning.

World History HAA: Jewel Garner
World History Exemplary: Mallory Gibson

World History Honors HAA: Alyssa Borelli
World History Honors Exemplary: David Weber

U.S. History HAA: Lawrence Douglas
U.S. History Exemplary: Ladarrius Thames

U.S. History Honors HAA: Madison Weber
U.S. History Honors Exemplary: Jason Perritt

Physical Science HAA: Kayla Galvan
Physical Science Exemplary: Rebecca Hawthorne

Physical Science Honors HAA: Sarah Perritt

Biology HAA: Victoria Amerson
Biology Exemplary: Brianna Smith

Biology Honors HAA: Alyssa Borelli

Environmental Science HAA: Trevor Lassiter
Environmental Science Exemplary: Tyler Houston

Earth Science HAA: Jordan Taylor

Chemistry Honors HAA: Madison Weber

Geometry HAA: Anna Belle Barberree
Geometry Exemplary: Alyssa Bell

Geometry Honors HAA: David Weber
Geometry Honors Exemplary: Triston Long

Math for College Readiness Exemplary: Jensyn Warner

Algebra II HAA: Alyssa Borelli
Algebra II Exemplary: Lawrence Douglas

Liberal Arts Math HAA: Brianna Weaden
Liberal Arts Math Exemplary: Elizabeth Sanders

9th Grade Reading HAA: Bria Hardy
9th Grade Reading Exemplary: Krystal Whitehead

Read 180 HAA: Jarrod Davidson
Read 180 Exemplary: Triyell Abraham
10th Grade Reading HAA: Rachael Irby
10th Grade Reading Exemplary: Brittanee Thomas

11th Grade Reading HAA: Hanna Ging
11th Grade Reading Exemplary: Roman Manning
Family and Consumer Science 9th Grade HAA: Anna Belle Barberree
Family and Consumer Science 9th Grade Exemplary: Lari McCann

Family and Consumer Science 10th Grade HAA: Rachael Irby
Family and Consumer Science 10th Grade Exemplary: Jada Tucker

Family and Consumer Science 11th Grade HAA: Jordan Helmken
Family and Consumer Science 11th Grade Exemplary: Jamilia Smiley-Knight

2D Art I Exemplary: Alyssa Borelli
2D Art II Exemplary: Natalie Barrow
3D Art Exemplary: Lillie Allen

Guitar I Exemplary: Kylie Brook
Guitar I Exemplary: Dustin Radcliff

Advanced Guitar Exemplary: Austin Adams
Advanced Guitar Exemplary: Logan Hendricks

Musical Theatre I Exemplary: Brianna Smith
Musical Theatre I Exemplary: Jordan Taylor

Advanced Musical Theatre Exemplary: Madison Weber
Advanced Musical Theatre Exemplary: Amber Freeman

Freshman Band: Triston Long
Sophomore Band: David Weber
Junior Band: Abbie Johnson

English I HAA: Bailey Spann
English I Exemplary: Natasha Walker

English I Honors HAA: Triston Long
English I Honors Exemplary: Sarah Perritt

English II HAA: Rachael Irby
English II Exemplary: Mallory Gibson

English II Honors HAA: Alyssa Borelli
English II Honors Exemplary: Hadley Woodfin

English III HAA: Sarah Dutton
English III Exemplary: Elizabeth Sanders
English III Honors HAA: Haylee Weaver
English III Honors Exemplary: Courtney Weekley

Spanish I HAA: Tara Windham
Spanish I Exemplary: Elisabeth Amerson

Spanish II HAA: David Weber
Spanish II Exemplary: Jada Tucker

NJROTC Leadership Award: Cadet Hunter Witt
NJROTC Academic Award: Cadet Triston Long

Ag 9th Grade Exemplary Award: John Dixon

Ag 10th Grade Exemplary Award: Mitchell Singleton

Ag 11th Grade HAA: Courtney Weekley
Ag 11th Grade Exemplary Award: Haylee Weaver

Physical Education 9th Grade Girl HAA: Hannah Nelson
Physical Education 9th Grade Boy HAA: Dawson Brown
Physical Education 9th Grade Girl Exemplary: Myisha Syria
Physical Education 9th Grade Boy Exemplary: Austin Ging

Physical Education 10th Grade Girl HAA: Peighton Dortch
Physical Education 10th Grade Girl Exemplary: Audriene Odom

Physical Education 11th Grade Girl HAA: Lillie Allen
Physical Education 11th Grade Boy HAA: Bradley Van Pelt
Physical Education 11th Grade Girl Exemplary: Hanna Ging

Accounting I HAA: Kayla Galvan
Accounting II HAA: Ethan Bomba

Introduction to Information Technology HAA: Triston Long
Introduction to Information Technology Exemplary: Anna Belle Barberree

Algebra II HAA: Alyssa Borelli
Algebra II Exemplary: Lawrence Douglas

Liberal Arts Math HAA: Brianna Weaden
Liberal Arts Math Exemplary: Elizabeth Sanders

(Awards list continues below photo)

ATMORE ROTARY ACADEMIC ALL-STARS

9th Grade

Elisabeth Claire Amerson
Anna Belle Barberree
Logan Daniel Calloway
Kayla Nicole Galvan
Bria Ashlynn Hardy
Bailee Brianna Hinote
Triston Parker Long
Hannah Mascaro
Hannah Grace Nelson
Sarah Elizabeth Perritt
Jacob Andrew White
Tara Faith Windham

10th Grade

Alyssa Brianna Borelli
Emily Michelle Heard
Rachel Nickole Irby
Adrian Daniel King
Brandon Edward Korinchak
Mitchel l James Singleton
Brianna Morgan Smith
Jada Mona Tucker
David Conrad Weber
Hadley Marie Woodfin

11th Grade

Lillie Kathryn Allen
Lawrence CW Douglas
Sarah Elizabeth Dutton
Leah Grace Fischer
Abbie Elizabeth Johnson
Trevor Dale Levins
Moriah Renee’ McGahan
Jason Andrew Perritt
Benjamin Tate Preston
Bethany Cheyenne Reynolds
Savanna Brianne Roux
Jordan Caroline Taylor
Harmoni Faith Till
Bradley Andrew Van Pelt
Brittney Christina Ward
Haylee Alease Weaver
Madison Paige Weber
Courtney Bryce Weekley

Pictured: Northview academic award winners — juniors (top), sophomores (center), and freshmen (below). NorthEscambia.com photos, click to enlarge.